Akciğer Hastaları Nasıl Beslenmeli ?

Akciğer Hastaları Nasıl Beslenmeli ?
Akciğer Hastaları Nasıl Beslenmeli ?

Özellikle nefes alma konusunda büyük sıkıntılar yaşatan akciğer rahatsızlıkları, diğer birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Yapılan ilaçlı tedavilerle beraber akciğer hastaları yoğun iştahsızlık ve kilo kaybı da yaşamaya başlıyor. Bu da vücudun güçsüz düşmesine neden olarak hastalıkla savaşmayı zorlaştırıyor. Bu nedenle akciğer hastalarının beslenme düzenlerine ve ne yediklerine sağlıklı birine göre daha fazla özen göstermek zorundalar. Birçok akciğer rahatsızlığının altında sigara ya da zararlı etkenlerle dolu hava soluma yatıyor. Bu nedenle akciğer hastalarının öncelikle sigarayı hayatlarından çıkarmaları gerekiyor. Bunun dışında kendilerini çok sıkı bir yeme programına tabi tutmadan acıktıklarını hissettikçe yemeleri önemli. Böylece vücutlarının güçsüz düşmesi zorlaşacaktır.

Akciğer hastaları, temizce yıkanmış çiğ sebze ve meyvelerden bolca tüketebilirler. Ayrıca zengin besin içeriğiyle sebze çorbaları da hem sindirilmesinin kolay olması açısından, hem de enerji vermesi nedeniyle oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra akciğer hastalarının et tüketiminde de dikkat etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır. Fazla yağlı et tüketmek, aşırı kilo almaya neden olarak nefes almayı zorlaştıracak, akciğeri zorlayacaktır. Bu nedenle et tüketirken yağ oranının mümkün olduğunca düşük olması oldukça önemli bir konudur. Ayrıca kızartmalardan kesinlikle uzak durmalı, ızgara biçiminde et tüketmelidirler. Özellikle yaz aylarında bol bol su tüketmeleri, öğün aralarında da soğuk ve asit içermeyen içecekler, taze sıkılmış meyve suları almaları rahatlamalarını sağlar. Akciğer hastaları günde üç öğün şeklinde kendilerini sınırlandırmak yerine daha fazla öğün ve daha küçük porsiyonlarla sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabilirler.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Melis - 23 Temmuz 2015 - 19:09

Akciğer hastalığı gerçekten çok kötü bir hastalık. Allah kimseye göstermesin böyle hastalık fakat bahsetmiş olduğunuz bilgiler gerçekten çok faydalı sitenizi çok beğeniyorum aradığım her şey sitenizde mevcut sitenizin sürekli okuyucusuyum.