Android Önbellek Nasıl Temizlenir?

Android Önbellek Nasıl Temizlenir?
Android Önbellek Nasıl Temizlenir?

Hayatımınız tamamen bir parçası olarak görünen akıllı telefonların en büyük problemleri şarjlarının erken bitmesi ve donması. Donma problemine çözüm olarak önbellek silmek önerilebilir. Ayrıca son zamanlarda Instagram kullanıcılarınsıkça karşılaşmış olduğu hatalardan olan “Instagram çalışması durduruldu” şeklindeki hataları bu şekilde de çözümler üreterek Instagram kullanmaya devam edebilirsiniz.

Peki, akıllı cihazlarda önbellek nasıl temizlenir? Oldukça basit olan bu yöntemin işleviyse fazlasıyla iyi. İnstagram’da baktığınız fotoğraflardan tutun sitelere girdiğiniz şifrelere kadar önbelleğe alınır. Bu da zaman geçtikte önbelleğin dolmasını sağlar ve cihazın yavaşlama evresi start alır. Çözüm ise basit.

Cihazın ayarlar kısmına girdikten sonra uygulama yöneticisine tıklamanız gerekiyor. Burada telefondaki tüm uygulamalar görünür. Parmağınızı sağa doğru kaydırıp yüklenmiş olan aplikasyonları görebilirsiniz. Buradan uygulamaya tıklayınca etrafınıza seçenekler çıkar. Seçeneklerden önbelleği temizleye tıkladığınız takdirde o uygulama için temizlenmiş olacaktır. Her uygulamaya tek tek yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca telefonlarımızı daha fazla hızlandırmak adına bir diğer popüler olan uygulamalardan olan Clean Master adlı uygulamayı Android telefonunuza indirerek telefonunuzda birikmiş olan gereksiz dosyalara kolaylıkla erişebilir ve yine Clean Master adlı uygulama ile telefonunuzdaki gereksiz dosyaları sadece birkaç dokunuş ile komple telefonunuzda birikmiş olan önbelleklerini hızlı bir şekilde silebilirsiniz.

Bu işlemler sayesinde sizlerde telefonlarınızı bu şekilde hızlandırabilir ve arka planda çalışmakta olan RAM kullanımını hafifletebilirsiniz.

Telefon Hızlandırma İşlemi

  • Telefonlarınızı hızlandırmak adına, ilk olarak veri paketinizi biriyle paylaşıyorsanız yani telefonunuz modem görevini görüyor ise bu esnada telefonunuzun RAM kullanımı oldukça çok artacaktır.
  • Yine telefonunuzda büyük uygulamalar mevcutsa bu durumda telefonunuzda kasmalar mevcut olacaktır, büyük uygulamalar sürekli olarak senkronize halinde olduğundan dolayı telefonunuzun arka planında çalışmasının ardından sürekli bir yavaşlılık söz konusudur.
  • Bluetooth, Wifi gibi ortamlara bağlı ve bu gibi seçenekler aktif ise kullanmıyorsanız bu seçenekleri pasif hale getirmeniz durumunda telefonunuzda bir nebze dahi olsa hızlandırma söz konusu olacaktır.
Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan