Bilgisayarda Ses Karşı Tarafa Gitmiyor

Bilgisayarda Ses Karşı Tarafa Gitmiyor
Bilgisayarda Ses Karşı Tarafa Gitmiyor

Bilgisayarımızda gün içerisinde, birçok kez görüntülü ve sesli görüşmeler yaparız. Bunun dışında oyunlar oynarken bilgisayarın mikrofonunu kullanmak zorunda kalırız. Örneğin; Skype ya da facebook üzerinden bir görüntülü görüşme yapacaksak yazmak yerine sesli konuşmak daha iyi bir çözümdür. İşte bu sırada, mikrofonumuza doğru konuşur ve karşı tarafın duymasını sağlarız. Yalnız değişen ayarlardan ya da bir takım uyuşmazlıklardan dolayı bilgisayarımıza ilettiğimiz ses karşı tarafa gitmemektedir. Biz ne kadar konuşursak konuşalım karşı taraf duymamaktadır. İşte bu sorunu çözmek için yol ve yöntemler mümkündür. Bu yöntemleri denemeden önce bilgisayarınızda ses sürücülerinin yüklü olup olmadığını kontrol ediniz.

Bunu kontrol etmek için masaüstünüzde bulunan bilgisayar simgesine sağ tık yapınız. Açılan menüde Yönet yazısına tıklayın. Gelen bilgisayar yöneticisi sayfasında sol menüde bulunan aygıt yöneticisine tıklayın ve sürücülerinizi kontrol edin. Eğer sürücülerinizden yüklü olmayan varsa yanında sarı bir ünlem işareti olacaktır. Bu sorunu çözmek için gerekli sürücüleri indirip kurulum gerçekleştirin. Bunun dışındaki çözümlere bakacak olursak; Sol alt menüden başlat menüsünü başlatın. Denetim masasını bulun ve denetim masasına giriş yapınız. Ardından denetim masası bölümünde bulunan kategorilerden Donanım ve Ses kategorisine tıklayıp, ses kısmına gidin. Ses menüsüne tıklayınca ekranın ortasına açılan pencerede üst menüsünde seçenekler olacaktır.

Siz 3. Seçenek olan kayıt seçeneğine tıklayın ve mikrofon yazısına tıklayıp altta bulunan varsayılan yap kısmından mikrofonu varsayılan yapın. Varsayılan yaptıysanız eğer mikrofona doğru ses denemeleri yapın. Ses denemesi yaptığınızda sağ tarafta bir ses düzey ekranı olacaktır. O ekran sesinizin tonuna göre yükselip alçalıyorsa, başarılı olmuşsunuz demektir. Eğer ki bir değişim yoksa ve ekranda başka mikrofon seçenekleri varsa onları tek tek deneyerek çalışanı bulmanız gerekmektedir. Bunun dışında genelde Skype programında mikrofon kullanırız. Program içinde ayarlama yapmak istiyorsanız eğer, Skype programını açın üst menüde Araçlar bölümünden, Seçenekler menüsüne tıklayın. Açılan menüde Ses ayarları diye bir seçenek olacaktır. Bu seçenek sayfasına girdikten sonra Mikrofon kısmında gerekli mikrofonu seçip ses denemesi yapınız. Bu ayarlamalardan sonra büyük ihtimalle sorununuz çözülmüş olacaktır.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan