Bıyık ekimi nasıl yapılır?

Bıyık ekimi nasıl yapılır?
Bıyık ekimi nasıl yapılır?

Erkeklerde son zamanlarda revaçta olan sakal ekimi gibi, bir başka estetik tedavi yöntemlerinden biri de bıyık ekimidir. Estetik tedavi olmasının yanı sıra bıyık sahibi olmak isteyen ancak çeşitli sebeplerden bu durumdan mahrum olan erkekler de bu tedavi yöntemini kullanmaktadırlar. Dışarıdan bakıldığında erkek için bıyık sahibi olmak sosyalleşmede kendisine daha büyük bir avantaj sağlar. Sakal ve bıyık toplumda erkeklere uygun görülen dış unsurlar olduğu için erkekler bu konularda oldukça hassas ve özenlidirler.

Bıyık ekimi nedir?

Sakal gibi bıyık da genetik özelliklerden dolayı seyrek çıkabilir veya sadece daha gür çıkması isteğiyle yapılıyor olabilir.  20 yaşından sonra, yapılan genetik tedavilerde sonuç alınamazsa ekim yapılması şarttır. Bunun dışında seyrek bıyık sahibi olan erkekler de bu tedavi yöntemiyle daha gür bıyıklara kavuşabilmektedir.

Bıyık ekimi nasıl yapılır?

Bıyık ekimi de tıpkı sakal ekimi gibi başka yerden alınan saç veya kıl örneklerinin istenilen bölgeye nakil edilmesi yöntemiyle yapılır. Fue de denilen bir teknikle yapılan bu işlem, bıyık kısmında yapılacak olan ön tetkiklerin dikkatlice yapılmasından sonra gerçekleştirilmelidir. Ayrıca sakal bölgesindeki boyuna doğru dağılmış halde bulunan kıllar da alınarak bıyığa eklenebilmektedir. Operasyona başlamadan önce, ekimi yapılacak olan kişiye lokal anestezi uygulanmasının ardından işlem başlatılır.

Bıyık ekiminden sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Bu işlemden sonra özellikle ilk 3 gün yüzün tüm darbelerden, kirlilikten, yüze gelebilecek her türlü zedelenmeden ve tahrişten korunması gereklidir. İyileşme süreci başlamadan önce ilk üç dört gün yüzde operasyon kalıntısı olan kızarıklıklar görülecektir. Bunun zamanla geçeceği unutulmamalıdır. Bu kızarıklıklar için genelde koruyucu kremler verilmektedir. Bıyık ekimi operasyonundan sonra yaklaşık olarak 30 gün sonra traş olunması uygun olacaktır.

Tedaviden sonra bıyık ekimi yapılan bölgede, iki ay sonrasında bıyıkta kıllar çıkmaya başlar ve bir yıl geçmesinden sonra ise bütün bıyık çıkmış olur.

Sosyal bir etkileşim unsuru olan bıyık ve sakallar erkekler için dış görünüm konusunda ilk olarak önem verdikleri konulardır. Dolayısıyla bu konulardaki sorunlara karşı aranan çözümler, gelişen teknolojiyle birlikte artık hiç de zor değildir.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Ahmet - 23 Temmuz 2015 - 20:10

Bıyık ekimi yaptırmayı düşünüyordum bu yazınızla aklımdaki soruları giderdiğiniz ve fikir sahibi olmamı sağladınız gerçekten teşekkür ederim.