Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?
Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Boğazımızda iki tane boru bulunur. Bunlardan biri yemek borusudur. Besinleri ağzımıza alırız, dişlerimizle parçalarız tatbiki bunda tükürüğün faydası vardır. Tükürük bir enzimdir ve besinlerin kolay parçalanmasında dişlere yardımcıdır. Ayrıca tükürük ağızda mikropların oluşmaması için çalışır. Vücudumuzdaki hiçbir şey boşa değildir. Hepsinin ayrı bir görevi vardır. Ağızda parçalanan lokmalar boğazdan yemek borusuna ortan da midemize gider. Boğaz adı üstünde bir geçiştir. Nefesimiz de soluk borusundan akciğere yolculuğuna başlar. Boğazımızda bademcikler vardır ve boğazımızda mikroplar çoğalmaya başladığında bademcikleri tahriş etmeye başlar. Bu mikropları yok etmek için bademcikler şişer ve balgam üretmeye başlar. Biz buna boğaz şişmesi diyoruz.

Boğaz şişmesinde yaptığımız ilk hareket boğaza bir yazma dolamaktır. Orayı sıcak tutmaktır. Bu hareket çok da doğru sayılmaz. Boğazı çok sıcak ve çok soğuktan korumak gerekir. İçecekleri ılık içmek doğru olacaktır. Boğazımız şiştiğinde boğazı çok zorlamamak gerekir. Boğazı kuru bırakırsak boğaz ağrısı çoğalacaktır. Boğazı nemli tutmak gerekir. Bu yüzden hiçbir şey içmiyorsanız yanınızda bir bardak su alın. Belirli aralıklarla yudum yudum su için. Suyun ılık olması iyi olacaktır.

Boğazınız şiştiğinde ıhlamur içmelisiniz. Ihlamur mikropları yok etmede yardımcıdır. Ihlamurun çayını yapın ve içine birkaç damla limon suyu damlatın. Limon suyu c vitaminidir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder. Adaçayı da boğaz şişmesinden içebileceğiniz çaylardandır. Adaçayı hem içilebilir hem de gargara olarak kullanılabilir. Günde birkaç kez adaçayıyla gargara yapabilirsiniz

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan