Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?
Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

Günümüzde olası bir durum karşısında telefonunuz bir şekilde zorla başkalarının eline geçtiyse yani telefonunuz çalındıysa bu durum karşısında ilk olarak hattınızı güvene alabilmek için operatörünüz ile iletişime geçebilirsiniz. Operatörünüz ile iletişime geçtikten sonra olay hakkında kısaca bilgiler vermeniz durumundan hemen sonra sizin hattınızı kısa süreliğine devre dışı bırakmalarını isteyebilirsiniz. Daha sonrasında çalınan telefonunuza ait olan bütün fatura bilgileriyle çevrenizde en yakın olan bir karakola giderek basit bir dilekçe vermeniz durumunda işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Karakol yerine savcılığa giderek dilekçe vermeniz en doğru seçenek olacaktır, lakin beklemek istemiyorsanız ve savcılık size daha yakın ise hemen bir savcılığa giderek şikayet dilekçesi oluşturarak çalınan telefonunuz için en azından bir şey yapmış olabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki telefonlarında kendine ait numarası mevcuttur, bu numaralar biz Türk vatandaşları için nasıl T.C. kimlik numarası önemliyse cep telefonları içinde bu numaralar bir o kadar önemlidir. Telefonunuz çalındıktan sonra, tekrar kullanılmak istenilir ise savcılıktan çıkacak olan karar sonucunda telefonunuza gidecek olan SMS ile karşı tarafa telefonunun çalıntı olduğuna dair ve en kısa sürede yetkili yerlere başvuru yapmasını gerektiğini bildiren bir mesaj gidecektir. Bu mesaj sonucunda telefonun eğer yeni sahibi yetkili yerlere başvuru yapmazsa ve telefonu kullanmaya devam ederse telefonu incelenmeye başlanmaktadır ve kısa sürede tespit edilmektedir. Bir telefon almadan önce mutlaka faturasının olup olmadığına ve telefonunun İMEİ numarasının doğru olup olmamasına özen gösterin.

Telefonum Çalındı Google Hesabım İle Geri Alabilir Miyim?

Evet, eğer ki telefonunuzun GPS seçeneği aktif ve çalışır halde ise Google hesabınız ile telefonun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz, ilk olarak Google hesabınıza bilgisayarınızdan giriş yaparak Android Cihaz Yöneticisi kısmından telefonunuzun nerede olduğu konusunda bilgilere erişebilirsiniz. Lakin Google’a çok güvenmeyin, tam kesin sonuç maalesef ki vermemektedir.

Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım?

İMEİ Numaramı Nerede Bulabilirim?

Telefonunuzun asıl sahibi siz iseniz, İMEİ numaranız genel olarak faturanızda yer almaktadır. Lakin eğer ki faturanızda yer almıyor ise telefonunuzun kutusundaki kağıtların içerisinde veya telefonunuzun ön yüzünde yer alıyor olacaktır. İMEİ numaranız ile birlikte, telefonunuzun asıl sahibi sizin olduğunuzu kanıtlayan bütün belgeler ile karakola veya savcılığa giderek bildiride bulunabilirsiniz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan