Dutun Faydaları Nelerdir?

Dutun Faydaları Nelerdir?
Dutun Faydaları Nelerdir?

Dut en yararlı, besleyici ve bunların yanında en lezzetli meyvelerden biri. Mevsiminde yenilebilmesinin yanı sıra kurutularak tüm sene boyunca saklanıp yenilebilen bir meyve.
Dut içeriğindeki birçok yaralı maddeler sayesinde ilk keşfedildiği günden beri bazı hastalıkların tedavisinde çokça kullanılmaktadır. Dutta bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidanlar bulunmaktadır. Tüm organlarımızın ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin birçoğunu içerir dut.
Dutun çok fazla antioksidan içermesi kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Kanserden koruyucu özelliği olan dut aynı zamanda kanser tedavisi sürecinde de çok faydalıdır.
Dut aynı zamanda çok fazla demir içerdiğinden kansızlığa da çok iyi gelen bir meyvedir. Kansızlık kaynaklı yorgunluktan, halsizlikten dut yiyerek kurtulabilirsiniz. Kalp hastaları için de ideal bir meyve olan dut kanın pıhtılaşmasını önlemeye de yardımcıdır. Sigara ve alkol kullanıyorsanız mutlaka dut yemelisiniz. Çünkü dutun kanı temizleme ve kan dolaşımını arttırma özelliği de vardır.
Dutun organlarımıza faydası da saymakla bitmez. Örneğin karaciğer ve böbrekleri temizler ve güçlendirir. Zaten vücuttaki kanı temizlemesinin tüm organlara faydası büyüktür.
Kışın bolca dut tüketmelisiniz. Kış aylarında bağışıklık sistemimizin güçlenmeye ihtiyacı vardır, grip ya da nezle olmamak için. Dut bunu da sağlamaktadır.
Doğal antibiyotik olan dut, en çok ameliyat olan hastalara önerilmektedir. Ameliyat sonrası enfeksiyonu önleyebildiği gibi, iyileşme süresini de kısaltır.
Dutun içerisindeki antioksidanlar sayesinde cildiniz de çok güzel olacaktır. Aynı zamanda saç sağlığına da faydaları çoktur dutun.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan