Elektrikli Balıklar Nasıl Olur?

Elektrikli Balıklar Nasıl Olur?
Elektrikli Balıklar Nasıl Olur?

Bu yazımızda sizlere bakterilerin balıklara nasıl bir ışık görevi yaptığından bahsetmek istiyoruz öyleki kısa kuyruklu olan mürekkep balıkları ile bakteriler arasında karşılıklı bir faydalaşma vardır. bu bakteriler mürekkep balığının mantosu altındaki girinti olan bölgelerde yaşarlar ve bu bölge ise mürekkep balıklarında ışıklı organ diye bilinmektedir.
Herkesin bildiği üzere mürekkep balıkları genellikle sığ sularda yaşarlar ve kumların altına gizlenerek yaşamlarını sürdürürler dolayısı ile gündüz saklandıklarından gece avlanmaya çıkacaklardır. Ve gece kum altından çıktıklarında bu mantosu altındaki girintide yaşayan bakteriler bir ışık süzmesi gibi durur ve etrafa ışıklar saçmaya başlarla bu da bu balığın geceleri diğer ışık süzmeleri arasına karışarak fark edilmemesine neden olur. Bu sayede düşmanlarından korunurlar.
Sadece mürekkep balığı ile kalmayıp adından da anlaşılacağı üzere geceleri avlanmaya çıkan bir diğer balık olan fener balığıdır fener balığı 30 metre uzaklığı dahi aydınlata bilir özellikle karanlık olan bölgeleri seçer ve burada avlanır.
Fener balığının ışık kaynağı gözlerinin altında bulunan organlardır buradan yaydıkları parlak ışıklar sayesinde avlanırlar. Bir fener balığından dahi bir odayı aydınlatabilecek kadar ışık çıkar. Balığın gözlerinin altındaki bu organlar ise oksijen ve şekerle beslenirler. Bu bakterilerin ışıkları o kadar kuvvetlidir ki balık öldükten sonra dahi saatler sonrasında ışık saçar.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan