Güneş Yanığı İçin Ne Yapmalı ?

Güneş Yanığı İçin Ne Yapmalı ?
Güneş Yanığı İçin Ne Yapmalı ?

Yaz aylarının en çok karşılaşılan sağlık sorunudur güneş yanıkları. Uzun süre güneş altında kalma ya da yanlış güneşlenme sonrasında oluşan yanıklar, geçici olsa da geçme aşamasına kadar şiddetli acı ve yanmalara sebep olabilir. Bunun yanında tahriş olan cilt su ve sabun gibi etmenler ile karşılaştığında daha da kötüleşebilir. Bu yüzden güneş yanığını geçirmek için başvurabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Güneş yanığına karşı etkili olan yöntemlerin en başında yulaf ezmesi karışımı gelir. Bu karışımı oluşturmak için yarım su bardağı yulaf ezmesini bir bardak kaynar su ile iyice karıştırın. Ardından soğuması için bırakın, soğuduğundan iyice emin olduktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Fakat tam olarak soğumasına mutlaka özen gösterin, çünkü yanığın oluştuğu bölge zaten tahriş olduğu için canınızı daha fazla yakıp, yanığın derecesinin artmasına sebep olabilirsiniz. Yulaf ezmesini uyguladıktan sonra yaklaşık 3-4 dakika bekleyip ılık su ile durulayın. Yulaf ezmesinin yanında yoğurt uzun yıllardır bilinen ve en yaygın olan yöntemlerden birisidir. Özellikle anlık olarak acı ve yanma hissini geçirmesi sebebi ile en çok tercih edilenler arasındadır. Uygulaması ise haylice basit olan bu yöntemin cilt için bilinen herhangi bir zararı da yoktur. Daha etkili olması için bir süre buzdolabında beklettiğiniz yoğurdu cilt üzerinde yanıkların oluştuğu bölgeye uygulayıp kısa bir süre bekletin. Hemen ardından ılık su ile bölgeyi temizleyebilirsiniz. Bu işlem için yoğurt alırken özellikle yağsız olanları tercih etmeye özen gösterin.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Eda - 23 Temmuz 2015 - 19:06

Güneş yanığı oldukça zararlı ve tehlikelidir.Güneş yanığından korunmak için kaliteli güneş kremleri kullanmalısınız 50 faktör üzeri olmalıdır. Ayrıca günün saat 1-2 gibi saatlerde dışarı çıkmak oldukça tehlikelidir.Yulaf ezmesi ve yoğurt tarifinizi burdan okuyarak bir arkadaşıma önermiştim yüzünde gelişmeler görünüyor.