Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram’a eklenen canlı yayın özelliği konusu hakkında birçok takipçilerimiz tarafından sorular almaktayız, bugün ise geçte olsa Instagram canlı yayın hakkında merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken birçok başlığı değineceğiz. Instagram canlı yayın özelliği, hikaye bölümüne bağlı olarak çalışan bir özelliktir. Canlı yayın başlatma işlemi için, ilk olarak Instagram ana sayfadaki, ekranın sol üst köşesinde bulunan kamera simgesine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında alt kısımdaki kaydırma kısmından sağa doğru çekerek canlı yayın seçeneğini seçerek sizlerde bir canlı yayın başlatabilirsiniz. Lakin canlı yayına geçiş yapmadan önce bazı detayları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz, peki Instagram’da canlı yayın yapmak için nelere dikkat edilmelidir?

Instagram Canlı Yayın Yapanların Bilmesi Gerekenler

  • Canlı yayın esnasında, yayın birçok kişiye bildirim olarak gidecektir. Sizleri takip eden kişilere “X kullanıcısı şuan canlı yayında” gibisinden bir bildirim gidecektir.
  • Canlı yayın sizlerin internet durumuna göre kimi zaman yavaş olacaktır kimi zaman hızlı olacaktır. Yavaş olduğu zamanlarda söyledikleriniz sizi izleyenlere geç iletilecektir, bu durum bazen 45 saniyelere kadar çıkmaktadır.
  • Canlı yayında istemediğiniz kişileri engellemek için izleyenler bölümünden kişiyi bulduktan sonra üzerine uzun basarak o kişiyi canlı yayından kaldırabilirsiniz.
  • Canlı yayında sizi izleyenler kalp gönderdikçe canlı yayında bir yavaşlık söz konusu olacaktır. Bunun için canlı yayınınıza çok fazla kişi katılmış ise canlı yayında kalp atmayın gibinden bir uyarıda bulunmanız tavsiye edilir.

Yukarıdaki tavsiyelere uyarak sizlerde sağlıklı bir Instagram canlı yayını yapabilirsiniz, merak ettikleriniz varsa bunları bizlere iletmeyei unutmayın.

Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram’da canlı yayın yapabilmek için ilk etapta Instagram uygulamasını açınız ve sol üst köşede hikayeler bölümünden kendi profilinize dokunun. Karşınıza hikaye kısmı açılacaktır bu kısımdan açılan ekranı sağa doğru kaydırılarak, canlı bölümüne getirilir. Bu bölümde ekranın alt kısmında, canlı video başlat butonu belirir. Bu butona basıldığı anda canlı yayın başlamış olur. Peki, bu durum akıllara şu soruyu getirmektedir, Instagram’da canlı yayın limiti var mıdır?

Instagram Canlı Yayınının Belirli Bir Sınırlaması Var Mıdır?

Instagram canlı yayının en belirli sınırlaması, canlı yayının süresidir. Instagram, canlı yayın süresini, bir saat ile sınırlı tutmuştur. Bir saat dolduğunda canlı yayın sona ermektedir. Canlı yayın sona erdikten sonra yeniden bir canlı yayın başlatmak mümkündür.

Instagram Canlı Yayın Yapabilmek İçin Neler Gereklidir?

Instagram uygulamasında sorunsuzca canlı yayın yapmak istiyorsanız ilk etapta internet bağlatınızın yeteri kadar iyi olması gerekmektedir. Canlı yayınınızı izleyen kişilere rezil olmamak istiyorsanız ilk etapta internetinizin Upload hızının minimum 10mbps olması tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde gürültüsüz ortamlarda yapacağınız canlı yayınların daha verimli geçmesini sağlayabilirsiniz. Telefonunuzun kamerası da iyi bir konumda ise canlı yayında şimdiden başarılar dileriz.

 

 

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan