Kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi
Kadınlarda saç dökülmesi

Saç ekimi, hem kadın hem erkek olsun, saçları konusunda büyük sorunlar yaşayan herkesin araştırdığı, uyguladığı, uygulamasa bile en azından çok kere düşündüğü bir tedavi şeklidir.

Kadınlar da en az erkekler kadar bu sorunla baş etmeye çalışmaktadırlar. Özellikle birçok kadın için dış görünüş her şey demek olduğu için saçlarda yaşanabilecek olumsuzluklar onlar için acilen çözülmesi gereken durumlardır.

Kadınlarda saç dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmelerinin ortaya çıkarılması erkeklere göre daha az gerçekleşmektedir çünkü kadınlar saç yoğunluklarıyla erkeklere oranla dökülen kısımları daha başarılı saklamaktadırlar. Ayrıca toplum içerisinde saç dökülmesini kadınlar daha çok gizleme eğilimindedirler. Peruk takmak da bilindiği gibi kadınların kullandığı bir diğer saç dökülme durumunu saklama yöntemidir.

Kadınlarda doğum sonrası daha çok saç dökülmesi görülebilir. Ayrıca menopoz döneminde de hormonal değişiklikler saç dökülmesine sebep olabilir. Ani kilo kayıpları, aşırı stres gibi durumlarda da saç kaybı görülmektedir kadınlarda.

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi için öncelikle estetik ve plastik cerrahi uzmanlarına başvurulmalıdır. Bu uzmanlar altı yıllık tıp eğitimlerinin yanında bir altı yıl daha estetik cerrahi eğitimi almaktadırlar. Bu nedenle saç ekiminde güvenilmesi gereken hekimler estetik ve plastik cerrahi uzmanlarıdır.

Saç ekimi yapılırken genetik olarak dökülmeme özelliği bulunan saçın arka kısmından alınan saç kılları kullanılır. Buradan alınan saçlar bir eksikliğe yol açmamaktadır. Çünkü bu kısımlardan 2000 5000 arası kıl alınmakla birlikte bu rakam ense bölgesindeki saç oranının dörtte birine denk gelmektedir.

Kadınlarda saç ekiminin tehlikesi var mıdır?

Kadınlarda yapılan saç ekimi işlemi erkeklerde yapılana göre çok daha zahmetli görünür. Kadın saçı daha uzun olabileceğinden elbette daha uzun süreceği düşünülür ama daha uzun sürse bile daha tehlikeli ve daha zahmetli olmadığını söylemek gerekir.

Kadınlar da erkekler gibi gönül rahatlığıyla saç ekimi yapabilirler. Yeter ki bunu uzman ellerde sağlıklı koşullarda yapılmasına özen gösterilsin. Çünkü son zamanlarda ülkemizde de saç ekimi konusunda yoğun bir talep bulunmakta ve bu talebe cevap vermek adına çok fazla kurum açılmaktadır. En sağlıklı ve en doğru yerleri iyi bir şekilde araştırarak değerlendirmek gerekir.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan