Öğrenci Akbilimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Öğrenci Akbilimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?
Öğrenci Akbilimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Öğrencilerin en büyük kabuslarından biri olan akbil kaybolması kimilerine işkence gibi gelebilir. İlk etapta akbilim kayboldu ne yapmalıyım? yeni akbil çıkartmak, pasomu kaybettim ne yapmalıyım? akbilimi çaldırdım ne yapmalıyım? gibi sorular hemen akıllara gelecektir.

Büyükşehir’de malum artık toplu taşımalarda akbil kullanımı zorunlu halde. Kaybetme veya çaldırma durumunda istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Örneğin akbilinizi kaybettiniz veya çaldırdınız. Bunu hemen ALO 153’ü arayarak akbilinizi kapattırmanız gerekiyor. Aksi taktirde kartın başkası tarafından kullanılması durumunda uygunsuz kullanım cezası alabilirsiniz. Tam miktar belirtilmemiş olsa da iett’nin resmi sitesinde böyle geçiyor.

Akbili kaybolan veya çaldıran kişiler öncelikle iptal işleminin ardından internet üzerinden randevu alın. Randevuya gittiğiniz zaman sizden ilk kayıp durumunda 10 tl ceza parası alacaklar. 2. kaybolma durumda 20 tl, 3. kaybolma durumunda ise 30 tl keserler. 3. kaybolma vakasından sonra, burada dikkat edilmesi gereken husus bir daha akbil çıkartmıyorlar. Yani tamamen akbil kullanımınız sonlandırılmış oluyor ve bir daha yeni akbil edinemiyorsunuz. O nedenle eğer 3. akbili çıkartmışsanız bundan sonra çok dikkatli olmanız gerekecek. Randevuya gittiğiniz zaman yanınızda öğrenci belgeniz, kimlik fotokopiniz ve vesikalık fotoğrafınızı eksik etmeyin. Bu belgeleri Karaköy, Hasanpaşa, Gayrettepe, Avcılar, Ümraniye vb. bir çok yerdeki İett şubelerine teslim ettiğiniz zaman yeni pasonuza hemen kavuşursunuz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

sevim - 5 Mayıs 2019 - 19:56

Merhaba ben öğrenci akbilimi kaybettim. Fakat babam akbilini defalarca kaybetniş ve yenisini çıkartmış. 3. Kez kaybettikten sonra bir daha hiç akbil sahibi olamıyor muyum?

sender - 4 Ekim 2019 - 18:00

bne öğrenci akbilimi kaybettim iptal ettirdikten sonra buldum ne yapmalıyım