PRP ve Saç Mezoterapisi Nedir?

PRP ve Saç Mezoterapisi Nedir?
PRP ve Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç dökülmesi artık eskisi gibi insanların çok büyük dertleri arasında değil. Gelişen teknoloji yardımıyla bu sorunun üstesinden gelmek geçmiş yıllardaki tedavilere göre artık daha kolay. Saç dökülmesi sorununa çözüm getiren yeniliklerden saç mezoterapisi de işte bu son yeniliklerden biri. Ayrıca PRP denilen yöntem de en son bilinen saç mezoterapisidir ve bu tedavi, bu alan içerisinde en etkili olması sebebiyle en çok tercih edilen yöntemdir.

PRP ve Saç Mezoterapisi Nedir?

PRP tedavisi bir saç mezoterapisi yöntemidir. PRP İngilizce aslı Platelet Rich Plasma olan ve Türkçede Plateletten zengin plazma anlamına gelen bir saç ekim yöntemidir. Platelet kanın küçük şekilli unsurlarıdır, bu yüzden yaranın iyileşme aşamasında yara bölgesine ilk olarak bu unsurlar ulaşır. Plateletler aynı zamanda çok yoğun miktarda büyüme faktörleri içerirler.

PRP Nasıl ve ne zaman uygulanır?

Standart saç mezoterapisi dışında, PRP tedavisine kök hücre tedavisi de denilir. Çünkü hastadan alınan kan örneğiyle hazırlanan trombosit saç dökülmesinin yoğunlaştığı yerlere uygulanır. Saç ekimi yapıldıktan bir süre sonra saçların güçlenmesi içinde yapılabilir, hiç saç ekimi yaptırmadan var olan saçların güçlendirilmesi için de yapılabilir.

PRP Saç mezoterapisi nasıl yapılır?

Öncelikle saç problemi yaşayan kişiden 10 veya 15 cc civarında kan alınır. Alınan kan birtakım özel işlemlerden geçirilerek ayrıştırılır. Ayrıştırılan kan trombosit yönünden zengindir ve saçın ihtiyacı olan kan unsurlarını barındırır. Elde edilen bu özel karışım, doktorun belirleyeceği seans sayısı süresince hastaya iğnelerle enjekte edilerek uygulanır.

Normal Saç Mezoterapisi Nedir?

Bu yöntem uzun geçmişi olan ancak son dönemlerde bilinirliği geçmişe göre daha çok artan, saç ekimine alternatif bir tedavi biçimidir. Önceliği dökülen saçların sıklaşması, saç dökülmesini önlemek ve dökülen yerlerden tekrar saç çıkmasını sağlamaktır.

PRP olmayan saç mezoterapisinde bu sefer saça enjekte edilen ilaçlar özel vitaminlerden ve güçlendiricilerden oluşmaktadır. Saçlı derinin orta veya derin kısımlarına çok ince iğnelerle enjekte edilir. Saçın daha kalın, güçlü, parlak ve gür çıkmasını amaçlayan bu yöntemi her yaştan insanın rahatlıkla kullanabilmesinde bir sorun olmazken, hamile kadınların uzak durması gerekmektedir.

Saç mezoterapisinde aslı amaç saçlı derinin kan dolaşımını hızlandırmak ve saç hücrelerinin beslenmesini arttırmaktır.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan