Sakal Ekimi Hakkında Herşey

Sakal Ekimi Hakkında Herşey
Sakal Ekimi Hakkında Herşey

Artık yalnızca saç değil, sakal ekimi de oldukça yükselen bir tedavi şekli olmaya başladı. Özellikle sakalın son dönmelerde çok fazla revaçta olmasıyla veya sadece sakal yoğunluğunda sıkıntı yaşayan erkeklerin sakal ekimi talebinin artmasıyla artık bu alanda da büyük gelişmeler yaşanmaya başlandığını görüyoruz.

Sakal ekimi nedir?

Sakal ve bıyık bölgelerindeki yetersizlikten kaynaklanan bir ihtiyaç olan sakal ekiminde, yeni sakal çıkarabilme gibi bir yöntem bulunmamaktadır. Bunun şu an ki en son kullanılan yöntemi genellikle saçın ense kısmından gür ve yoğun olan bölgeden alınan saç örneklerinin istenilen bölgeye nakil edilmesi şeklindedir.

Sakal ekimi nasıl yapılır?

Eğer tamamen sakalın olmadığı bir durum söz konusuysa 1000 ve 3000 kök arasında bir sayıda kök ekimi yapılır. Bunun dışında, bölgesel sakal eksikliği durumlarında ise, başka noktalardan alınan kıl örnekleri yüzün genel yapısı ve ortaya çıkacak olan sakalın şekli önceden belirlenerek, sakalsız yerlere bu örnekler ekim yapılarak nakledilir.

Kimler için uygundur?

En sık karşılaşılan durumlar, hiç sakalı olmayan yani köse denilen hastalardır. Bunun dışında genetik olarak seyrek sakala sahip olan veya çeşitli sebeplerden saçkıran hastalığı görülen insanlar da sakal naklini en uygun tedavi şekli olarak tercih etmektedirler. Ancak her sakal türü birbirinden çok farklı olduğu için sakal ekimi yapmadan önce buna uygun olup olunmadığı testlerle kontrol edilmelidir.

Sakal ekiminden sonra neler yapılmalıdır?

Sakal ekimi işleminden sonra, iğnelerin batırılmasından dolayı kıl çevresinde oluşan kan pıhtısı kırmızı noktalı bir görünüme sebep olur. Bu görünüm ilk yıkamadan sonra gitmektedir. Ekilen sakalın köklerine tutunabilmesi için hemen traş olunmamalı ve ancak bir ay sonra traş olunmaya başlanmalıdır. Uzamaya başladıktan ise on beş gün sonra makas yardımı ile uçları hafifçe kesilmek suretiyle şekil verilebilir. Ayrıca ilk iki haftadan sonra geçici kısa bir dökülme yaşansa da bundan 4-8 ay gibi bir süre sonra dökülenler yeniden daha gür ve daha güçlü bir şekilde çıkar.

Son zamanlarda yükselen tedavi şekillerinden biri olan sakal ekimi sayesinde, çeşitli sebeplerden sakal konusunda problem yaşayan erkekler için artık bu sorun tarihe karışacak gibi görünüyor.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan