Sumak Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Sumak Nedir, Faydaları Nelerdir ?
Sumak Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Sumak her mevsim yeşil kalan ve mercimek tanesi gibi meyvesi olan bir ağaççıktır. 150 adet çeşidi olmakla birlikte ülkemizde 2 cinsi mevcuttur birçok cinside zehirlidir.
Çoğunlukla yemek ve salatalara lezzet katmak için kullanılan ekşimsi bir baharat çeşididir. Salatalarda soğan kokusunu bastıran bir etkisi vardır.

Bir tatlı kaşığı sumak bir su bardağı su ile 5 dakika kaynatılıp soğuduktan sonra günde 3 bardak tüketilmesinin yanı sıra ağız ve diş sağlığı için gargara olarak ta kullanılır.

Tane sumak kaynatılarak kullanılması durumunda kanamayı kesme, zehirlenmeler de, ishal olunduğunda ve hazımsızlık gibi şişkinliklerde sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır.
İdrar kaçırma sorunlarında sumak kullanılması durumunda faydalıdır.

Birçok çeşidi olduğu için bilinçsizce toplanıp kullanılmamalıdır. Ayrıca sumağı yüksek tansiyon hastalarının kullanması sakıncalıdır. Ayrıca sumağın fazla tüketilmesi de kabızlığa neden olur.
Her bitkide olduğu gibi sumakta bilinçsizce kullanılmamalıdır. Hangi rahatsızlığa ne iyi geliyor ve nasıl kullanılması gerektiği ayrıca başka rahatsızlığınız varsa ona yan etkisi olup olmadığı da bilinmeli. Sumağın fazla tüketilmesi karaciğer ve birçok iç organa zararlı olurken, ölüme bile sebebiyet vermektedir.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Pelin - 23 Temmuz 2015 - 18:54

Sumağa ailece çok bayılırız.Harika bir tadı var özellikle mantıyla beraber tadı birleştiğinde inanılmaz bir lezzet ortaya çıkıyor.Sumağın dişlerde ve ağız sağlığında kullanıldığında ilk baş biraz şaşırmıştım fakat sonuç harika bu değerli yazınız için teşekkür ederim siteyi sürekli olarak takip ediyorum.