Telefon Kayıtlarına Nasıl Ulaşılır?

Telefon Kayıtlarına Nasıl Ulaşılır?
Telefon Kayıtlarına Nasıl Ulaşılır?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve cep telefonu kullanımın bir ihtiyaç haline gelmesi ile birlikte bu konuda sağlanan güvenlik önlemleri de bir hayli yükseldi. Bu sebeple yapılan telefon görüşmeleri GSM şirketleri tarafından arşivlenmekte ve gerektiği zamanlarda ilgili kişilere aktarılabilmektedir. Peki telefon kayıtlarına nasıl ulaşılır? Her istediğimiz zaman bu kayıtları elde edebilir miyiz?

Telefon kayıtlarının incelenmesi hukuksal meselelerde ve dava konusu olabilecek durumlarda gündeme gelmektedir. Bunun haricinde bir başkasına ait olan telefonun örneğin eşinizin kayıtlarına hukuksal açıdan ulaşabilmeniz mümkün değildir. Telefon şirketleri bu kayıtlar ancak mahkeme tarafından kendilerinden istendiği zaman arşivlerinden çıkararak mahkemeye sunmak durumundadır. Bunun haricinde özel hayatın gizliliği ilkesi uyarınca telefon kayıtları her istenilen zamanda verilemez.

Verilmesi durumunda gerek GSM şirketi gerekse bu talebi yapan kişi kanun huzurunda suç işlemiş sayılacaktır. Dolayısıyla ancak mahkemelik durumlarda mahkeme talebi ile telefon kayıtlarına ulaşmanız mümkündür. Ancak kendi telefonunuza ait olan kayıtları istiyorsanız yapılan görüşmelerin detaylı dökümünü GSM şirketinizden istemeniz sonucunda bu döküm size verilecektir.

Biri Benim Hat Geçmişimi Görebilir Mi?

Eğer ki kullanmış olduğunuz operatör şifrenizi herhangi bir kişiyle paylaşırsanız o kişi operatörün internet sitesine giderek sizin numaranız ve sizin şifreniz ile giriş yaparak kimi aramışsınız, kime mesaj göndermişsiniz şeklinde bilgilere ulaşabilir lakin tam anlamıyla erişim sağlaması mümkün değil. Ayrıca bir kişinin sizin WhatsApp mesajlarına erişmesi de mümkün değildir.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan