Telefonum Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Telefonum Kayboldu Ne Yapmalıyım?
Telefonum Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Günlük hayatın bir parçası haline gelen cep telefonları, kişiler arasında artık vazgeçilmez konumda. Günün neredeyse 3’de 2’sini cep telefonuyla meşgul olmakla geçiriyoruz. Peki cep telefonunuzu kaybettiniz veya çaldırdınız o zaman ne yapacağınızı biliyor musunuz. O zaman size hemen kaybolan telefon nasıl bulunur? çalınan telefon nasıl bulunur? cep telefonumu kaybettim nasıl bulabilirim? gibi soruların cevaplarını verelim.

İlk olarak 0 312 294 94 94 no’lu hattı arayarak BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) merkezinden yardım istenmelidir. Burada sizden telefonun 15 haneli IMEI numarası, kimlik bilgileriniz ve telefonunuzun en son kullanım zamanı istenecek. Bu bilgilerden sonra hattın yasal sahibi siz iseniz doğrulama süreci başlar ve ardından telefon hattı iletişime kapatılır.

BTK’ya yapılan ihbar sonrası telefona en yakın polis karakoluna teslim edilmesini içeren bir mesaj gönderilir. Telefon eğer birinin elindeyse ve kullanıyorsa bu mesajı mutlaka görecektir.

İhbar sürecinin hızlı olması için mutlaka cihazın IMEI numarasını biliyor olmanız gerekir. Aksi durumda işlem süreci hayli uzayacaktır. Mobil cihazınızdan IMEI öğrenmek için #06# tuşlarsanız IMEI numarasını kolayca öğrenebilirsiniz. Bunu önceden mutlaka bir yere not edin bulunsun.

Süreci beklemeden eğer hızla hareket edeyim diyorsanız. Kullanmış olduğunuz operatör firmasını arayarak hattınızın kullanıma kapatılmasını isteyin. Böylece herhangi bir oluşacak problemden muhaf olacaksınız.

Tüm bunlar dışında eğer hırsızlık, gasp veya kapkaç gibi vakalar söz konusu ise hemen savcılığa veya en yakın polis karakoluna gitmeniz gerekiyor.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan