Türkçe Dublaj Nasıl Yapılır?

Türkçe Dublaj Nasıl Yapılır?
Türkçe Dublaj Nasıl Yapılır?

Dublaj film ve dizilerdeki yabancı dildeki konuşmaların Türkçe’ye çevrilerek filme montajla eklenme işlemidir. Başka bir deyişle; bir filmde yer alan Konuşmaların, Müziklerin,Görsel Efektlerin Ve Ses Efektlerinin Profesyonel Stüdyo Ortamında Programlarla Birleştirilip Yeni Bir Kayda Dönüştürülmesi İşlemidir. Bazı Sanatçılar (Örneğin; Okan Bayülgen, Nevra Serezli, Mehmet Ali Erbil ) Bir Film Ve Reklama Sadece Seslendirme Yaparak Adlarını Duyurmuşlar Ve Günümüzün Ünlü Oyucuları Olmuşlardır. Türkiyede Seslendirme 1932 Yılında İlk Defa Bir Millet Uyanıyor Filmiyle Başlamıştır. Bu Film Türkiye’de Türkçe Seslendirilen İlk Filmdir. Dublaj işlemi her ne kadar basit bir iş gibi görünse de, sanatçının vurgusu, betimlemesi ve anlatımıyla çok farklılaşabilir. Seslendirmeyi ya da dublajı yapan kişinin eserin duygusuna anlatımına kadar hakim olursa yapılan dublaj da izleyiciye o kadar iyi etkiler yaratır.

Dublaj Nasıl Yapılır?

Sizlerde bazı videolara dublaj yapmak istiyorsanız bunun için bilgisayarınıza harici olarak mikrofon takmak veya laptopunuz varsa laptop bilgisayarınızda bulunan kendi mikrofonu kullanarak ses kayıtlarını yapmaya başlayabilir ve sizlerde dublaja bir adım atmış olursunuz. Bunun haricinde internette yer alan video düzenleme programlara kendi sesinizi montaj ederek minik kaliteli videolar oluşturabilirsiniz.

Dublaj hakkında Youtube’da birçok video bulunmaktadır sizlerde bu videolara göz atarak yeni bir dublaj videosunu çok rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan