Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir ?

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir ?
Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir ?

Turunç sedefotu familyasından olup, 1 ila 6 m boylarında kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Turunçgillerin anasıdır. Limon portakal greyfurt turunç aşı yapılarak elde edilir. Turunç meyvesi sarı turuncu renkte mandalinadan kücük ve ovalimsidir, meyvesi acı ekşimsidir. Turunç çiçeğinden turunç esansı çıkartılırken kabuğu ve tanelerinden ekşisi ve marmelatı da yapılır.
Turuncun çiçeğinden, kabuğundan ve kabuğundan yararlanılarak şifa bulmak mümkün.
İçeriğinde estem, fenolen, aldehiden, glikodidler, asid, tanen, hesperain, C vitamini, kabuğunda ise dlimpnen maddesi bulunur.

Turunç çiçeğinin güzel bir kokusu olup suyunun içilmesi halinde sinirleri yatıştırır, bayılmalarda kişiyi kendine getirir. Bebek ve çocuklarda huzursuz anlarında sakinleştirmek için faydalanılır. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Turunç suyunun ise ateş düşürücü, sakinleştirme susuzluğu giderme gibi özellikleri vardır.
Turunç kabuğunun ise iştah açma, enerji ve kuvvet sağlama gibi özelliği vardır. Kabuğunun çiğnenmesi durumunda ise ağız kokusunu giderme etkisi bulunur.

Turunç kabuğunun iç kısmı ise mideyi kuvvetlendirerek, kusma ve safranın engellenmesinde kullanılır. Kanın temizlenmesini sağladığı için kalp dostudur.

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir ?

Turunç suyu ise zehirli böcek sokmalarında dezenfektan ve zehrin etkisini azaltmak için kullanılır.

Turuncun tansiyon, şeker düşürme kalp çarpıntısını ve harareti kesme mide yanması ve midenin temizlenmesinde etkisi vardır.

Turunç ekşi ve acımsı tadından dolayı kabuğu su ile kaynatıldıktan sonra balla tatlandırılarak ta tüketilebilir.

Kabuğundan macun yapılarak kulunç ağrısında kullanılması durumunda iyi gelir.
Turunç suyu böbrekleri rahatsız edebilir. Nefes darlığına da iyi gelmez o yüzden astım ve böbrek hastalarının ölçülü kullanmasında fayda vardır.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Elif - 23 Temmuz 2015 - 19:11

Gerçekten c vitamini açısından tam bir vitamin deposu. Hasta olduğum zaman ilaçtan , doktordan önce direk turunç meyvesine başvururum. Ayrıca Turuncun ciddi olarak sakinleştirici etkisi var güzel bir yazı yazmışsınız.