WhatsApp Mesajlarımı Başkası Okuyabilir Mi?

WhatsApp Mesajlarımı Başkası Okuyabilir Mi?
WhatsApp Mesajlarımı Başkası Okuyabilir Mi?

Telefonların hayatımıza girmesiyle beraber bizimde birtakım alışkanlıklarımız değişti. İlk olarak telefonlarımızla eşdeğer olarak kısa mesaj sistemi kullanmaya başladık. Telefonlar teknolojinin gerisinde kalmayıp gelişme gösterince bizim de telefon kullanma alışkanlıklarımız değişti. Eskiden tonlarla para harcadığımız kısa mesajlar yerine şimdi bolca mesajları bedavaya atabiliyoruz. Bunu sağlayan sistem ise, IOS, ANDROID, Windows Phone için üretilen WhatsApp uygulaması oldu. WhatsApp sayesinde rehberimizde bu programı kullanan kişilerle yazışabilir, resim atabilir, video atabilir veya belge gönderebiliyoruz. İletişimin bu denli kolaylaşması, insanın doğasında bazı duyguları tetiğe geçiriyor doğal olarak.

Eskiden msn adresime başkası girebilir mi? Telefonuma başkası girebilir mi? Bilgisayarıma başkası girebilir mi diye sorarken şimdilerde ise WhatsApp hesabıma başkası girebilir mi diye soruyorlar. Bu konularda birçok değişiklik oldu ve gün geçtikçe WhatsApp ekibi güvenlik konusunda önlemler almaya başladılar. İlk zamanlarda WhatsApp konuşmalarımız telefonlarımızın hafıza deposunda crypt5 adlı dosya ile saklanıyordu. Bu şifreleme yöntemlerini çözen programlar çıktıktan sonra telefondan gerekli crypt5 dosyasını almanız durumunda yazışmaları okuma durumu vardı. Sonrasında crypt8 şifreleme türü ile şifrelenmeye başlandı.

Bu şifreleme türünün kırılması çok uzun sürse de bir yerden sonra yeni şifreleme metotları ile engellenmesi başarılı olundu. Tabii tek bu yöntemler kullanılmıyor. WhatsApp kullanıcıların yoğun geri bildirimleri sonucu, gelen yenilik ile kişiler WhatsApplarını bilgisayarlar üzerinden kullanabiliyordu. Bu durumu fırsat bilen bazı kişiler barkod kodunu kendi bilgisayarına okutarak yazışmaları okumaya çalıştılar. Yalnız WhatsApp bunun da güvenlik önlemini alarak engellemeyi başardı.

Gelen güvenlik sistemi sayesinde başka bir bilgisayardan aynı hesaba giriş yapılmaya çalışılınca ilk açılış yapan bilgisayarda uyarı vermeye başlıyor. Kullanım alanı devre dışı kalıyor. Bunun dışında eğer başka bir bilgisayar üzerinden hesabınızın açıldığını düşünüyorsanız, telefonunuzdan WhatsApp hesabınıza girip ayarlar kısmından giriş yapılan bilgisayarı görüp hemen çıkış yap butonu sayesinde çıkış yapıp sürekli kontrol altında tutabiliyorsunuz bilgisayarınızı. Kısacası başka birinin şimdilik WhatsApp hesabınıza girmesine olanak yoktur. Yalnız unutulmamalıdır ki insan eliyle yapılan her teknolojik gelişmelerde elbet açık olabilir. O yüzden sürekli uygulamayı güncel tutmalısınız

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan