Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir ?

Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir ?
Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir ?

Daha çok ılıman ve tropikal iklimlerde yetişen çalı tipinde bir bitkidir. Sonbahar aylarına doğru olgunlaşmaktadır. Mavi renkte üzüme benzeyen bir yapısı bulunmaktadır.

Birçok alanda kullanımı mevcut faydalı bir bitkidir. Meyve olarak, meyve suyu olarak, ilaç sanayinde kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan antosiyanosit maddesinden dolayı birçok hastalığın tedavisine ve iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır.

Yaş meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra kuru olarakta tüketilmektedir. Fazla dayanıklı bir meyve olmadığından dolayı dondurulmuş kurutulmuş ve taze olarak bulunabilir. Yaklaşık olarak 450 çeşidi bulunmaktadır.

Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir ?

Yaban mersinin faydalarından bahsedecek olursak öncelikle göz yorgunluğu olarak adlandırılan miyopluk katarakt gibi gece körlüğü, retinayı güçlendirici ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatıcı özeliği bulunmaktadır.

Yaban mersini varis basur gibi sorunu olan hastalarda kabızlığı giderici özelliği bulunmaktadır.
Yaban mersini ülser mide rahatsızlıklarını önlemektedir. Kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Kalp hastalıklarında korunma sağlar.

Yaban mersini c vitamini açısından oldukça zengindir. Boğaz ağrısına, İshale iyi gelmektedir. Bilinen bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Yapraklarında bulunan tanen nedeniyle fazla kilo kaybına sebebiyet verebilir.

Yaban mersini çabuk bozulabilen yapısından dolayı kurutularak saklanıp tüketilebilme özelliği vardır.

Yaban mersin kurusu yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay şeklinde ya da kuru meyve halinde tüketilebilmektedir.

Bu çayın ishal giderici etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda bayanların adet dönemlerinin ağrısız geçmesinde yararlıdır. Yaban mersini kurusu idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etki göstermektedir. Vücudumuz da kansere karşı korumada ve engellemede en büyük yardımcıdır. İçerisinde bulunan etkin maddeler nedeni ile kan şekerini düşürmekte ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Yaban mersin kurusu tazesine göre daha fazla antioksidan içermektedir.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Tülin - 23 Temmuz 2015 - 19:37

Yaban mersini meyvesi oldukça yararlı bir meyvedir.Dış görünüş olarak siyah üzüme çok benziyor çok sevdiğim meyvelerden biridir kurutarak yemek konusunda oldukça haklsınız 😀