Yeni “F” Türkçe Klavyeler

Yeni “F” Türkçe Klavyeler
Yeni “F” Türkçe Klavyeler

Bu bahsedeceğim konu belki de bu zamana kadar hiç kimsenin aklına gelmedi ya da geldi de üzerinde çok fazla durulmadı gereksiz bir tartışma olabileceği düşünüldü ama yine de bir kesimin merak ettiği bir konu. Klavyeler üzerindeki delete ibaresi neden Türkçe değil evet delete değil de “sil” ibaresinin kullandığı bir klavyeyi neden biz kullanmıyoruz illaki üzerinde “delete” mi yazması gerekiyor.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık bu konuya el atıldığı söyledi ve TSE ile yapılan bir anlaşma ile bu konuya bir çözüm getirileceğini söyledi bundan sonra özellikle “F” klavyeler için bütün tuş isimlerinin Türkçeleştirileceğini belirtti. Ve Sadece “delete” işaretinin “sil” olmayacağının bunun gibi “enter” yazısının da “giriş” olarak düzeltileceğini ya da “print screen” kelimesinin yerine “ekranı kopyala” yazacağını söyledi.
Bu konu geçtiğimiz günlerde Türk Standartları Endüstrisinde ele alınarak karara bağlandı belki de bu yazı bizim için bir şey ifade etmiyor olabilir ama gerçekten ülkemiz için bunun teknolojik anlamda çok önemli bir gelişme.
Merak edenler için belirtmek gerekirde “F” klavyenin standartları taki 1975 yılında hazırlanmış ve o tarihten bu yana da sadece iki kez revize edilmiş.
Buna göre sanayi bakanlığı artan talepleri dikkate alarak konuyu TSE’ ye kadar taşıdı ve karara bağladı.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan